Presvedčia vás dáta, že budovanie značky má zmysel?

Témou rozhovoru je brand equity, teda hodnota značky. Taktiež aj zistenia zo štúdie Brand Z, v ktorej sa skúmalo to, čo odlišuje úspešnejšie značky od menej úspešných.

„Máme podložené dátami, že budovanie značiek má zmysel.“

Vypočujte si podcast na vašej obľúbenej platforme:

Odznak podcastovej platformy AppleOdznak podcastovej platformy SpotifyOdznak podcastovej platformy GoogleLogo platformy Youtube

V podcaste nájdete

Peter Marton je Associate Director v prieskumnej agentúre Kantar. Orientuje sa na dáta, ktoré sú dôležité aj vtedy, keď sa rozprávame o značke a jej hodnote. Peter vás v rozhovore presvedčí, že budovanie značky má zmysel. Témou rozhovoru je brand equity, teda hodnota značky. Tiež nám prezrádza zistenia zo štúdie Brand Z, v ktorej skúmali to, čo odlišuje úspešnejšie značky od menej úspešných.

V podcaste sa dozviete:

  • aký je rozdiel medzi brand value a brand equity
  • koľko percent z finančnej hodnoty najsilnejších značiek tvorí samotný brand
  • aké 3 dimenzie sa skúmajú hodnotu značky
  • či musí značka budovať všetky 3 dimenzie, ak chce byť úspešná
  • či sú tieto dimenzie relevantné aj pre menšie, lokálne značky
  • výsledky sily značiek v segmente stávkovania a elektra na Slovensku

Zmysluplné značky, ktoré plnia potreby ľudí, ktorí ich majú radi, ktoré sú zároveň odlišné od konkurencie a prichádzajú na um človeku, keď má nejakú potrebu, majú väčšiu predispozíciu, že si ju ľudia aj skôr kúpia. Práve o to ide pri budovaní hodnoty značky. Nie je to však iba teória. Peter hovorí, že majú podložené dátami, že budovanie značiek má zmysel.

Peter na záver odkazuje:

“Mám pocit, že na Slovensku silne funguje intuícia a to, že sa robia veci kvôli zvyku. Odporúčal by som, riadiť sa viac podľa dát. Aj marketing ide čím ďalej, tým viac k tomu, že nie je to umenie, ale je to veda na základe dát. Kedysi to bolo viac o pekných obrázkoch, ale dnes je to o tom, že by sme sa mali rozhodovať podľa poznania trhu, toho ako je vnímaná moja značka a podľa toho, čo sa skrýva ľuďom v hlavách.

Druhá dôležitá vec, ktorú si marketéri často neuvedomujú, je to, že na jednej strane máme rozpočet na marketing, no na druhej strane by sme mali časť rozpočtu venovať aj na overenie, či investujeme peniaze do správnych aktivít. To platí aj o testovaní reklám. Mali by sme sa viac rozhodovať kvalifikovane na základe dát.”

Anka a Naďa pri nahrávaní podcastu

Riadite úspešnú značku, máte vedomosti a skúsenosti, o ktoré sa chcete podeliť, alebo jednoducho chcete dať o sebe vedieť?

Ozvite sa nám na [email protected] a radi vám priblížime možnosti hosťovania, alebo reklamy v našom podcaste.

Chceme naše podcasty vylepšovať a prinášať vám taký obsah, ktorý vás bude baviť aj vzdelávať

preto by sme sa radi dozvedeli na nich váš názor. Každá spätná väzba - pozitívna, či konštruktívna, nás poteší. :)

ČO MÔŽEME ZLEPŠIŤ